Wordpress czy Joomla?
Jaki wybrać CMS
na stronę firmową?

Jaki CMS na stronę firmową? – takie pytanie zadaje sobie na pewno każdy, kto tworzy witrynę – wizytówkę swojej marki. Przed przystąpieniem do prac związanych z projektowaniem strony należy dokładnie przemyśleć, jaki wybrać system zarządzania treścią. Decyzja: Joomla czy Wordpress nie jest wcale prosta. Wiele zależy od tego, czy chodzi o stronę dla małej firmy, średniego przedsiębiorstwa, czy chodzi o bardziej rozbudowany portal. Warto wobec tego zapoznać się z porównaniem dwóch najbardziej popularnych systemów CMS, aby móc wybrać odpowiedni dla potrzeb swojej strony.

Wordpress i Joomla

System Zarządzania Treścią dobrze będzie dobrać wprost do potrzeb prowadzonej strony internetowej. Bardziej popularny jest Wordpress, z którego korzysta aż 30% użytkowników Internetu. Z Joomli korzysta tylko 4%, jednak każdy z tych systemów ma swoje niezaprzeczalne walory. Z kolei, patrząc na wordpress czy joomla pod kątem ceny – oba systemy w wersji podstawowej są bezpłatne. Na początku warto podać definicję każdego z systemów.

Wordpress

Wordpress to system zarządzania treścią, przeznaczony głównie do obsługi blogów. Napisany jest w języku PHP, wykorzystując bazę danych MySQL. To otwarte oprogramowanie jest proste w obsłudze i oferuje wiele przydatnych wtyczek.

Joomla

Joomla to również system zarządzania treścią, napisany w języku PHP i wykorzystujący bazę danych MySQL. Ten system oparty na wolnym oprogramowaniu pozwala na zbudowanie serwisów internetowych według uporządkowanej struktury. Obsługa Joomla jest nieco bardziej skomplikowana aniżeli obsługa Wordpressa.

Wordpress a Joomla: porównanie popularnych CMSów

Porównanie dwóch popularnych systemów CMS pozwoli wybrać system odpowiednio dla danej witryny, w zależności od tego, czy chodzi o stronę informacyjną, bloga tematycznego, czy inny serwis. Zastosowanie, aktualizacje, modyfikacje, obsługa techniczna, statystyki – to właśnie w tych kategoriach porównane zostaną Wordpress i Joomla.

WordpressJoomla
ZastosowaniePosiada intuicyjny i przejrzysty panel administracyjny. Jest przyjaznym systemem dla osób, które nie mają doświadczenia w zarządzaniu witryną. Dzięki dostępności licznych szablonów można stworzyć atrakcyjną wizualnie stronę internetową. Platforma ta głównie polecana jest dla blogów, lecz coraz częściej korzysta się z niej w przypadku innych stron internetowych.Strony oparte na Joomla są bardziej rozbudowane, ponieważ system ten posiada bogatszą bazę rozwiązań webowych. Pozwala na obsługę rozbudowanych opcji na dużych portalach.
Aktualizacje treści oraz aktualizacje dodatkówSystem, w którym większość opcji oraz dodatków aktualizuje się samodzielnie.Informuje jedynie o możliwych aktualizacjach, aczkolwiek nie są one automatyczne. Obsługa Joomla pod tym względem jest samodzielna.
ModyfikacjeOferuje około 50 000 wtyczek, poszerzających funkcjonalność CMSa. Mogą to być rozwiązania płatne lub bezpłatne. System ten proponuje również pluginy korzystnie wpływające na pozycjonowanie.Posiada bazę składającą się z około 8000 dodatków. Jest to ilość wystarczająca, jeśli chodzi o zwiększenie funkcjonalności i możliwości danej strony www. Na stronach Joomli można znaleźć dodatki płatne i darmowe. Wtyczki podzielone są na kategorie, co później dobrze oddziałuje na pozycjonowanie stron opartych na Joomla.
Obsługa technicznaPosiada dużą społeczność na forach, która często też spotyka się na konferencjach. Dlatego wszystkie błędy są korygowane bardzo szybko.Posiada również bardzo dużą społeczność, co także ułatwia obsługę techniczną. System posiada rzetelną stronę informacyjną związaną z dokumentacją projektu, chociaż nie jest ona dostępna w języku polskim.
Statystyki Joomla WordpressOkoło 30% wszystkich stron; codziennie powstaje 50 000 nowych stron; 76,5 miliona blogów; około 60% udziału w rynku światowym; 50 milionów blogów powstaje codziennie; 17 postów pojawia się co sekundę.61 000 zarejestrowanych użytkowników w Polsce; 3,2% wszystkich stron; 190 grup na świecie i 9 w Polsce; ponad 7,5 tysiąca zweryfikowanych dodatków; 27 publikacji w temacie Joomla.

Powyższe zestawienie wskazuje, że każdy z tych CMSów dobrze spełnia swoje zadanie. Można sugerować się tym, że dla prostszych stron warto wybierać Wordpress, natomiast przy rozbudowanych portalach sprawdza się Joomla. Natomiast, decyzja powinna być poparta jeszcze innymi czynnikami, wynikającymi bezpośrednio z profilu witryny.

Wybór CMSa dla strony firmowej

Porównanie dotyczące dwóch najbardziej popularnych CMSów, czyli Wordpressa i Joomli pozwala na podjęcie indywidualnej decyzji związanej z tym, który spośród tych systemów będzie optymalny dla naszej strony internetowej. Jedno jest pewne: przed podjęciem tej decyzji należy mieć doświadczenie w korzystaniu z obu rozwiązań. Można wnioskować, że łatwiejszy w obsłudze jest Wordpress, jednak dotychczasowi użytkownicy Joomla łatwiej zrozumieją Wordpressa. Najlepiej zaś będzie zdecydować się na korzystanie z usług profesjonalnej agencji SEO i powierzyć dobór CMSa i obsługę strony doświadczonym ekspertom. To pozytywnie odbije się na pozycjonowaniu witryny.

Pozostańmy w kontakcie

Masz jakieś pytania odnośnie administracji bądź zakładania strony przy pomocy Wordpress? Skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy.

  • Wordpress Joomla sp. z o.o.
  • E-mail [email protected]
  • Telefon +48-501-502-502
  • Adres Jagiellońska 50
    10-274 Olsztyn